fallback

Криптопазарът се срина с до 20% за часове

Колебанията на финансовите пазари причиняват рязко понижаване на цените на много криптовалути и увреждат имиджа им като „сигурни убежища“

08:45 | 06.12.21 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Нервността на финансовите пазари настигна криптосвета през уикенда и повлече цените на криптовалутите като биткойн и етер надолу. Цифровите валути от второ и трето ниво също бяха засегнати.

Според данни на платформата Coinmarketcap биткойнът, най-старата и най-голямата криптовалута, се обезцени до малко под 42 900 долара в нощта от петък срещу събота. Най-търгуваната криптовалута за последно достигна това ниско ниво в края на септември. През уикенда цената се възстанови леко, като за последно биткойнът се котираше на малко над 49 000 долара в неделя. В понеделник цената отново се свива до 48 484 долара. 

В какви криптовалути инвестирате?

Предимно полкадот
Предимно меме койни (доуджкойн, шиба ину и т.н.)
Предимно кардано
Предимно солана
Предимно тетер
Предимно етер
Предимно рипъл
Предимно биткойн
Не инвестирам в криптовалута
Общо 148 гласа

Етерът, втората по големина след биткойна дигитална валута сред сега около 15 000 криптовалути, загуби повече от 20% от стойността си за 24 часа. Кибервалутата се търгуваше на равнище от 3525 долара в събота, преди да се възстанови малко и да се покачи отново до малко над 4200 долара в неделя. В понеделник цената отново е надолу – 4180 долара.

Като цяло пазарната капитализация на целия криптопазар падна в рамките на 24 часа от 2,6 трилиона долара на 2,1 трилиона долара, което съответства на минус от почти 19%. До неделя обаче тази стойност намаля до минус от почти 11 процента, тъй като пазарът се опита да се възстанови. 

Криптопазарът, който също търгува и през нощта, и през уикендите, обикновено се счита за много по-променлив от другите пазари, но според експерти екстремната скорост на спада е особено забележима: биткойнът все още се котираше на над 52 000 щатски долара в 05.49 часа централноевропейско време. Едва 45 минути по-късно цената беше малко над 42 000 долара.

Токенът вече е с повече от 20% под рекордния си връх от над 69 000 долара, достигнат на 10 ноември. Експертите считат, че причината за това е комбинация от различни фактори.

„Коктейл от несигурност“: омикрон оказва натиск и върху криптопазара

В първоначалните си реакции много участници на пазара приписаха скорошния спад в цената на прибиране на печалбите и макроикономическите опасения. Новият вариант на вируса омикрон предизвика значителни колебания на финансовите пазари по света през миналата седмица, тъй като не е ясно доколко може да застраши икономическия подем. Текущите икономически данни също бяха разочароващи, като последните данни за пазара на труда в САЩ.

За Виджай Айяр, ръководител на поделението за Азиатско-тихоокеанския регион в криптоборсата Luno в Сингапур, пазарите са нервни от несигурността около омикрон, тъй като сега такива случаи се появяват в много страни. Как точно тази нервност ще се отрази на пазарите е "трудно да се каже", дори в областта на криптовалутите, пояснява той, цитиран от Handelsblatt.

Криптоанализаторът Тимо Емден, основател на компанията за анализи Emden Research, обвинява едновременното възникване на различни фактори за срива на цената. „Коктейл от несигурност, състоящ се от омикрон, предстоящия фалит на компанията за недвижими имоти Evergrande и нарастващия дискомфорт на Федералния резерв на фона на високата инфлация, кара инвеститорите да се развихрят“, коментира той.

„Инвеститорите отново предпочитат защитата“, казва експертът. Поради това той гледа на последния срив като на по-нататъшна индикация за „текущото отклонение от риска на капиталовите пазари“.

Всъщност колебанията в криптосвета се случват в разгара на нестабилна фаза на финансовите пазари. Ускоряването на инфлацията тревожи инвеститорите, дискусиите за вариантите на паричната политика на централните банки сега занимават и инвеститорите на криптопазара. Много участници се опасяват, че по-строгата парична политика на централните банки в различни страни ще намали ликвидността, което е тласкало криптопазара и в миналото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:29 | 13.09.22 г.
fallback